Horní Maršov ( 8,8 km / 9 minut) - Horské rekreační středisko Horní Maršov se nachází na severovýchodě Čech a tvoří vstupní bránu do Východních Krkonoš. Toto krásné městečko je malebně usazeno v údolí řeky Úpy při ústí Lysečinského potoka. Najdete jej mezi rušnými horskými středisky Jánské Lázně a Pec pod Sněžkou. Výhodná poloha dělá z Horního Maršova ideální místo pro krásné výlety do okolní přírody Krkonošského národního parku. V zimním období nabízí svým návštěvníkům spoustu možností pro zimní sporty a snadnou dostupnost velkých krkonošských středisek.
Oficiciální stránky: zde...
Lesní hrádek Aichelburg ( 6 km / 7 minut ) - Lesní hrádek Aichelburg postavil lesní personál panství Maršov jako památník Bertholda hraběte Aichelburga, který se zapsal jako dobrý hospodář a mecenáš východních Krkonoš. Celý titul majitele panství zněl Berthold Maria Johann Anton Franz Daniel, hrabě z a na Aichelburgu. Po jeho tragickém skonu 13. 5. 1861 cítili místní obyvatelé a zejména lesní úředníci potřebu uctít jeho památku postavením veřejného památníku.
Hrádeček ( 17 km / 18 minut ) - je nedaleká vesnice spojená s působením prezidenta Václava Havla. Ten zde vlastnil chaloupku, která se krčí symbolicky hned vedle zříceniny hradu Břecštejn. První zmínky o hradu jsou z roku 1336 s původním jménem Stein. Hrad vyrostl na strmé slepencové skalní kře a z tohoto důvodu nemohl být rozsáhlý. Prakticky nepřístupný byl na severozápadní straně, kde je skalní stěna téměř svislá. Na východě a jihovýchodě musel být hrad chráněn dvojím příkopem a valem. Po stránce fortifikační řadíme Břečtejn mezi hrady tzv. slezského typu, u nichž vlastní hrad včetně věže a obytných objektů tvoří jediný stavební celek uzavřený obvodovou zdí. Dnes z vlastního hradu zbývají vysoké obvodové zdi, jako vchod slouží bývalé sklepy.
Dělostřelecká tvrz Stachelberg ( 21,7 km / 22 minut ) - Babí je součástí soustavy opevnění hranic Československa z let 1936 - 38, největší moderní tvrz v Čechách, muzeum čs. opevnění je otevřeno květen, červen a září v sobotu a v neděli, červenec - srpen denně kromě pondělí. Kolem Babí a Stachelbergu vás vede méně náročná cyklostezka na trase Penzion Krkonoše - Žacléř.
Oficiciální stránky: zde...
Žacléř ( 28,8 km / 30 minut ) - Městské muzeum na náměstí má stálou expozici o historii a osobnostech regionu, dolování uhlí, národopisu a přírodních zajímavostech, součástí je i malá výstavní síň pro autorské výstavy, otevřeno je denně mimo pondělí 10-16 hodin. Cesta na kole vede malebnou krkonošskou přírodou - zdatnější cyklisté jistě zvolí náročnější trasu přes Rýchory a zastaví se i na Rýchorské boudě, pro rodinný výlet je ideální cyklostezka přes Prkenný důl.
Oficiciální stránky: zde...
Trutnov (24 km / 25 minut ) - Krakonošovo náměstí: v dolní části radnice postavená roku 1591, upravena do pseudogotického slohu roku 1862, řada renesančních, pozdě barokních a empírových domů spojených souvislým podloubím, kašna se sochou Krakonoše, barokní sloup Nejsvatější Trojice z r. 1704.
Muzeum Podkrkonoší: ve Školní ulici u dominantního barokního kostela, pozdně empírová budova, trvalá expozice k prusko-rakouské bitvě roku 1866, Poklady minulosti z depozitáře muzea, denně mimo pondělí, 9 -12 a 13 -17 hodin.
Městská galerie na Slovanském náměstí, v restaurovaném renesančním domě denně mimo neděle a pondělí 9.30-16.30, v sobotu do 15 hodin.
Naučná stezka Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866 - v těsné blízkosti města došlo k bitvě při prusko - rakouské válce o nadvládu v budoucím sjednoceném Německu. Utkalo se tu 27. června v roce 1866 šedesát tisíc pěšáků, čtyři tisíce jezdců a dvacet pět dělostřeleckých baterií. V Trutnově c. k. rakouská armáda zvítězila, ale nezabránila celkové porážce v dalších bitvách ve východních Čechách o několik dní později.
Bojištěm prochází naučná stezka Den bitvy u Trutnova. Začíná na Krakonošově náměstí, úvodní panel stojí u pamětní desky zasazené do historického dláždění. Přes městský park vede na vrch Šibeník k pomníku rakouského generála Ludvíka Gablenze. Klub vojenské historie od května do září každý víkend provází návštěvníky v dobových uniformách, v červenci a srpnu najdete průvodce u pomníku i o pracovních dnech kromě pondělí. V místě je malé občerstvení, otevírá se i kaple na Janském vrchu.
Oficiciální stránky: zde...
Hostinné ( 29 km / 32 minut ) - renesanční radnice se sochami dvou obrů Rolandů a Mariánský sloup na náměstí, v radnici muzeum s historickou expozicí města: selská světnice s malovaným nábytkem, dobové dokumenty z vývoje města a jednotlivých domů, obrazárna s motivy města, otevřeno je denně mimo pondělí. Galerie antického umění v klášterním, raně barokním kostele františkánů s odlitky antických soch a plastik z evropsky významné sbírky budované od 18. století při Karlově universitě v Praze. Jsou tu vystaveny i odlitky, jejichž originály jsou dnes ztraceny nebo pohřešovány. Otevřeno je od 1. 5. do 31.10. denně mimo pondělí 9 -12 a 13 -17 hodin.
První srpnový víkend se v Hostinném koná Porcinkule, lidová slavnost a pouť s kulturním programem, jejímž častým hostem je populární hudební skupina Kryštof. I proto, že její frontman Richard Krajčo má nedaleko chalupu.
Oficiální stránky: zde...
Vrchlabí ( 32 km / 34 minut ) - zámek: přístupný vestibul s obrazy posledních ulovených medvědů v Krkonoších, zámecký park, k dispozici je tištěný průvodce. Krkonošské muzeum při Správě KRNAP- klášter: stálá ekologická expozice Kámen a život, národopisná Hory a lidé a jednotlivé výstavy, Tři historické domy: stálá krkonošská národopisná expozice, a autorské výstavy. Muzea jsou otevřena denně mimo pondělí 8 -17 hodin, KRNAP. Vyhlídkové lety z letiště Aeroklubu podle počasí v létě denně 9-17.30 hodin.
Oficiální stránky: zde...
ZOO Safari - Dvůr Králové nad Labem ( 42 km / 39 minut ) - patří k nejznámějším a nejkrásnějším zoologickým zahradám u nás. Nachází se v malebném podhůří Krkonoš a její různorodý terén dotváří atmosféru divoké přírody. Domov tu získalo téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří mají svůj původ v dalekých zemích a na mnoha kontinentech světa. Najdete zde největší kolekci afrických zvířat v Evropě, nejoblíbenější je pavilon Ptačí svět s volně létajícími tropickými ptáky. Je otevřena denně od 9 hodin po celý rok, safari je v provozu od 1.5. do 30.9. Atrakcí letních prázdnin je "Večerní safari" v době 19.30 - 21.30 hodin a také Safaribus, který během 4km trasy nabídne řadu unikátních pohledů i zasvěcený výklad o míjených zvířatech a jejich způsobu života. Otevírací doba: Vánoční ZOO prosinec - leden 9 -19 hodin, únor - duben a říjen - listopad 9-16 hodin, letní sezóna květen - září 9 -18 hodin.
Oficiální stránky: zde...
Adršpašsko-teplické skály ( 44 km / 48 minut ) - bizarní pískovcové skalní útvary Adršpašsko-teplických skal se dvěma skalními hrádky jsou přitažlivým cílem turistických výletů. Na tomto území se po ústupu křídového moře vlivem tektonické a erozní činnosti včetně větrání vytvořily v původně souvislé pískovcové tabuli dvě izolované skupiny skal – skalní města Adršpašské skály a Teplické skály navzájem od sebe oddělená hlubokou Vlčí roklí. Jsou výjimečná nejen svou geomorfologií, ale i výskytem řady chráněných živočichů a rostlin.
Oficiální stránky: zde...
Kuks ( 44 km / 40 minut ) - bývalý lázeňský komplex z počátku 18. století založený hrabětem F. A. Šporkem (zámek, divadlo, závodiště), dochoval se špitál s původní lékárnou (druhá nejstarší v Evropě) a kostel s hrobkou Šporků. Unikátní jsou dvě řady barokních soch od Matyáše Brauna - alegorické sochy Ctnosti a Neřesti. Otevřeno je denně mimo pondělí od května do srpna 9 -12 a 13 -17 hodin, v září 9-12 a 13-16 hodin. Nedaleko je Braunův soubor soch v přírodě v Novém lese nad Žírčem zvaný Betlém, podle ústředních reliéfních plastik vytesaných ve skalních stěnách.
Oficiální stránky: zde...
Další turistické cíle Vám rádi doporučíme během Vašeho pobytu dle Vašich preferencí.